Posiedzenie zwyczajne

Nr aktu: 
V/2011
Data posiedzenia: 
środa, 3 Sierpień, 2011

PROTOKÓŁ NR V/2011
z posiedzenia Rady Osiedla Bukowe-Klęskowo dnia 3 sierpnia 2011 r.

Dnia 3 sierpnia 2011 r. Rada Osiedla Bukowe – Klęskowo zebrała się na posiedzeniu zwyczajnym w siedzibie przy ul. Seledynowej 50 (SP 74).

Posiedzenie rozpoczęto o godz. 19:00

Przewodniczący Rady Pan Andrzej Karut rozpoczął posiedzenie stwierdzając quorum.
Lista obecności jest załącznikiem do protokołu.

Przedstawiono następujący porządek obrad:

1. Otwarcie posiedzenia przez Przewodniczącego i stwierdzenie quorum;
2. Przedstawienie porządku obrad, wprowadzenie proponowanych zmian, przyjęcie porządku obrad;
3. Przyjęcie protokołu posiedzenia Rady Osiedla z dnia 6 lipca 2011r.
4. Rozpatrzenie pism, które wpłynęły od ostatniego posiedzenia Rady Osiedla;
5. Podjęcie stanowiska w sprawie uzasadnienia wyboru oferty rozbudowy siłowni pod chmurką w parku Klęskowo;
6. Uchwała w sprawie wydania opinii na temat oddania w użytkowanie wieczyste działki Gminy Miasta Szczecin nr 37/6 z obrębu 4153 o pow. 1,3401 ha położonej przy ul. Dąbskiej-Smutnej;
7. Podjęcie stanowiska popierającego z podziękowaniem dla Przewodniczącego Rady Miasta i Radnych za uchwalenie na jednej sesji w tej samej uchwale nazw rond Żołnierzy Wyklętych i Ronalda Reagana;
8. Przedstawienie informacji w sprawie możliwości korzystania przez Radę Osiedla z serwisu rad osiedli na witrynie internetowej Urzędu Miasta Szczecin;
9. Omówienie kwestii organizacji poradnictwa prawnego dla mieszkańców osiedla;
10. Sprawy bieżące i wolne wnioski;
11. Zakończenie posiedzenia.

Ad. 2
Zaproponowany porządek obrad przyjęto jednogłośnie

Ad. 3
Protokół z posiedzenia przeprowadzonego dnia 6 lipca 2011 r. przyjęto jednogłośnie.

Ad. 4
Przewodniczący przedstawił pismo SM Dąb, w którym Spółdzielnia odmówiła możliwości zorganizowania miejsc do handlu detalicznego na gruncie przy ul. Pomarańczowej będącym w użytkowaniu wieczystym Spółdzielni. W związku z tym ustalono, że Rada Osiedla podejmie działania zmierzające do znalezienia na terenie osiedla miejsca dla drobnego handlu detalicznego spośród terenów będących w dyspozycji Gminy Miasto Szczecin.
Przewodniczący przedstawił pismo Polskiego Związku Emerytów i Rencistów w sprawie wspóorganizowania i partycypacji finansowej w wigilii dla emerytów i rencistów w grudniu br. Stwierdzono, że Rada Osiedla zabezpieczyła uprzednio stosowne środki na ten cel i pozytywnie odniosła się do inicjatywy.

Ad. 5
Przewodniczący odczytał propozycję uzasadnienia wyboru oferty wyposażenia placu zabaw w parku Klęskowo w urządzenie typu kolejka linowa. Rada Osiedla przez aklamację przyjęła treść uzasadnienia.

Ad. 6
Przewodniczący odczytał projekt uchwały nr V/7/11 zawierającej treść opinii w przedmiotowej sprawie.
Pan Piotr Błażejewski pochwalił działania mieszkańców prawobrzeża Szczecina zmierzające do rewitalizacji i ochrony terenów cmentarza. Pan Błażejewski zasugerował konieczność uszczegółowienia opinii Rady Osiedla. Wskazał także, że według planu zagospodarowania przestrzennego teren cmentarza może być wydzielony w odrębną działkę. Zasugerował by opinia Rady Osiedla skupiała się na kwestii geodezyjnego wydzielenia terenów cmentarza.
Radny Mateusz Wagemann wskazał, że Rada Osiedla została poproszona przez Urząd Miasta o opinię, stąd opinia powinna mieć szerszy charakter.
Pan Piotr Błażejewski wskazał, że był obecny na spotkaniu z Miejskim Konserwatorem Zabytków poświęconym rewitalizacji cmentarza. Konserwator wydał w tym zakresie wytyczne konserwatorskie. Na ich podstawie Pan Piotr Błażejewski opracował koncepcję rewitalizacji cmentarza i zwrócił się do Rady Osiedla z prośbą o jej zaopiniowanie. Pan Błażejewski wskazał, że przeprowadzono na terenie cmentarza inwentaryzację wszystkich zachowanych pomników wraz ze zdjęciami. Przedstawił opracowaną przez siebie koncepcję. Propozycja obejmuje stworzenie terenu rekreacyjnego z lapidarium, w którym wyeksponowane będą wszystkie zachowane płyty nagrobne. Na tym terenie miałby powstać pomnik z krzyżem i tablicą informacyjną. Na płycie pod tablicą zamontowane byłyby wszystkie zachowane płyty nagrobne, co do których nie ma wiedzy gdzie dokładnie się znajdowały. Na terenie przewiduje się montaż ławek, koszy na śmieci, stojaka na rowery i tablicy informacyjnej w trzech językach. Teren zostałby wyeksponowany zielenią od strony północnej. Od strony południowej teren byłby otwarty. Obszar cmentarza nie może być ogrodzony. Koncepcja zmierza do podkreślenia kulturowych i historycznych walorów tego miejsca.
Pan Błażejewski przedstawił rysunki i szkice zawierające proponowaną koncepcję zagospodarowania terenów dawnego cmentarza.
Przewodniczący oraz członkowie Rady Osiedla wyrazili akceptację wobec przedstawionej koncepcji.
Pan Michał Stasiak przedstawił historię działań zmierzających do rewitalizacji przedmiotowego cmentarza. Wyjaśnił także, iż cmentarz powstał około roku 1790. Funkcjonował on do początku lat 30-tych XX wieku. Był to cmentarz wyznaniowy ewangelicki, choć odbywały się na nim pochówki komunalne. Nie był on wykorzystywany przez władze polskie. Pan Stasiak wskazał, że teren takiego cmentarza nie może być wykorzystywany na żadne inne cele, stąd wydzielenie części cmentarza lub jego ograniczenie jest niemożliwe.

Wobec wniosku Pana Piotra Błażejewskiego o podjęcie przez Radę Osiedla uchwały w sprawie opinii w przedmiocie koncepcji zagospodarowania i rewitalizacji terenów dawnego cmentarza ewangelickiego przy ul. Smutnej, Przewodniczący zaproponował wprowadzenie do porządku obrad punktu 6a – Uchwała w sprawie opinii na temat koncepcji Pana Piotra Błażejewskiego rewitalizacji cmentarza po jego skomunalizowaniu. Propozycję dodania tego punktu do porządku obrad przyjęto jednogłośnie.

Głosowanie nad uchwałą nr V/7/11 w sprawie opinii w przedmiocie oddania w wieczyste użytkowanie przez Gminę Miasto Szczecin działki nr 37/6, obręb 4153 przy ul. Dąbskiej – Smutnej :
9 głosów ZA
0 głosów PRZECIW
0 głosów WSTRZYMUJĄCYCH SIĘ

Ad 6a
Głosowanie na uchwałą nr V/8/11 w sprawie opinii na temat koncepcji Pana Piotra Błażejewskiego rewitalizacji terenów dawnego cmentarza ewangelickiego znajdującego się na działce nr 37/6 obręb 4153 przy ul. Smutnej po jego skomunalizowaniu:
9 głosów ZA
0 głosów PRZECIW
0 głosów WSTRZYMUJĄCYCH SIĘ

Ad. 7
Przewodniczący przedstawił okoliczność związaną z nadaniem nowym rondom znajdującym się na terenie Szczecina nazw Żołnierzy Wyklętych i Ronalda Reagana.
Przewodniczący odczytał projekt pisma do Przewodniczącego Rady Miasta i Radnych z aprobatą i podziękowaniem za nadanie nazw Żołnierzy Wyklętych i Ronalda Reagana nowym rondom.
Głosowanie nad treścią stanowiska do Przewodniczącego i Radnych Rady Miasta:
6 głosów ZA
3 głosy PRZECIW
0 głosów WSTRZYMUJĄCYCH SIĘ

Przewodniczący odczytał projekt pisma do Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.
Głosowanie nad treścią stanowiska do Marszałka Województwa:
6 głosów ZA
3 głosy PRZECIW
0 głosów WSTRZYMUJĄCYCH SIĘ

Ad. 8
Radny Mateusz Wagemann przedstawił kwestię braku możliwości sfinansowania oddzielnej strony internetowej Rady Osiedla z funduszy miejskich. Urząd Miasta wskazuje, że Rady Osiedli mogą korzystać z oficjalnego serwisu Rad Osiedli znajdującego się w serwisie internetowym Urzędu Miasta. Z tych względów przyjęto konieczność korzystania z serwisu miejskiego. Wskazano, że oficjalny serwis miejski jest trudno dostępny i ma skomplikowany adres internetowy. W związku z tym postanowiono zakupić ze środków prywatnych prostą domenę, która będzie przekierowywała korzystających do oficjalnego serwisu Rad Osiedli na witrynie Urzędu Miasta. Przewodniczący zadeklarował, że pokryje koszty zakupu domeny z otrzymywanej diety.

Ad. 9
Przewodniczący poinformował, że z informacji uzyskanych w Urzędzie Miasta wynika, iż Rada Osiedla nie ma możliwości finansowania poradnictwa prawnego z funduszy miejskich. Tego typu inicjatywa może mieć wyłącznie charakter społeczny – nieodpłatny. W związku z tym Radny Mateusz Wagemann zaproponował, że od września br. poprowadzi samodzielnie poradnictwo prawne dla mieszkańców osiedla raz w miesiącu.

Ad. 10
Radny Zdzisław Jabłoński poprosił o wystosowanie pisma do Policji i Straży Miejskiej w sprawie objęcia nadzorem placu zabaw przy ul. Seledynowej. Przewodniczący wskazał, że takie pisma zostały już wysłane.
Radna Anna Bielecka poprosiła o zorganizowanie spotkania z przedstawicielem Policji i Straży Miejskiej w sprawie objęcia nadzorem terenów osiedla.
Radna Danuta Mikuła wskazała, że ulica Seledynowa jest aktualnie jednym wielkim parkingiem, co wpływa na kwestię bezpieczeństwa. Dochodzi tam do częstych awantur i niebezpiecznych sytuacji. Konieczne jest wystąpienie do Policji i Straży Miejskiej o częstsze patrolowanie terenów osiedla.

Przewodniczący zaproponował aby na następnym posiedzeniu Rady Osiedla ustalić treść tablicy upamiętniającej samorządowców osiedlowych.

Ad. 11
Posiedzenie zakończono o godz. 20:30

 

Protokołował: Mateusz Wagemann